بلاگ

نکات ایمنی استفاده از دستگاه فرز

نکات ایمنی استفاده از دستگاه فرز

پتانسیل‌های نیرومند مانند جریان الکتریکی همواره بر زندگی ما تأثیر داشته‌اند، چنانکه اکثر وسایلی که ابداع می‌شوند، از همین نیرو برای شروع کار استفاده می‌کنند. واضح و مبرهن است که این ابزار کاربری‌های متعددی دارد و بدون وجود آن، بسیاری از مشاغل مانند آهنگری، از رونق خواهند افتاد. نیروی انسانی متخصصی که در صنایع شناخته شده، مشغول به کار هستند، از ابزاری مانند برش دهنده، کف‌ساب و پولیش استفاده می‌کنند که همین امر منجر می‌شود تا ملزم به استفاده از دستگاه فرز شوند، آس ابزار نمایندگی رونیکس در بازار حسن آباد تهران است و برای خرید دستگاه های فرز رونیکس میتوانید به فروشگاه آس ابزار مراجعه کنید.

هدایت دستگاه فرز به‌صورت دستی انجام می‌شود و پتانسیل آن از سیالات و برق تأمین خواهد شد. این ابزار با کاربری‌های مختلف به یک دستگاه متداول در حوزه صنعت، مبدل شده است. مهم‌ترین و بارزترین کاربرد یک دستگاه فرز، برش دادن سنگ‌ها، فلزات و مقادیر اضافی قطعات است. علاوه بر برش قطعات مختلف، تیز کردن وسایل خانه و باغبانی نیز با دستگاه فرز انجام می‌شود؛ بهترین ویژگی برای فرز این است که در ساییدن و تیز کردن ابزار به‌خوبی عمل می‌کند. دقت در استفاده از آن، به دلیل خطرات احتمالی که دارد، الزامی است.

دستگاه فرزهمان گونه که گفته شد جریان الکتریکی و سیالات برای استارت دستگاه فرز کفایت می‌کنند. برای استفاده از فرز ابتدا بایستی کلید on را فشار داده تا دیسک برش استندبای شود. در زمانی که به برش قطعات یا تیز کردن اشیا پرداخته می‌شود، دکمه on را رها می‌کنند تا بدین ترتیب امنیت کار با دستگاه فرز رعایت شود و آسیبی رخ ندهد. قسمت اعظم فرز که انجام دهنده وظایف مهم ساییدن و برش است، قسمت دیسک برش فرز است که در انواع مختلف و برای کاربردهای گوناگون طراحی شده است.

نحوه عملکرد دستگاه فرز

زمانی که لازم است سطح خارجی فلزات از اکسایش‌ها پاک شود و اصطلاحاً تمیز گردد، از دیسک سیم فرچه استفاده می‌کنند. برای انجام هم‌زمان تمیزی فلزات و ساییدن آن‌ها، استفاده از دیسک کاربید سیلیکونی توصیه می‌شود. برای سطوح چوبی و یا پیچ و میل‌گرد از یک دیسک آلومینیوم اکسید استفاده می‌کنند. در فلزات حساس‌تر نیز برای تمیز شدن آن‌ها یک دیسک فیبری کفایت خواهد کرد. دیسک‌های مذکور هر یک در دستگاه فرز خاصی قرار می‌گیرند تا برای انجام اهداف مصرف‌کننده مورد استفاده قرار بگیرند. انواع دستگاه فرزهای شناخته شده عبارات‌اند از: انگشتی، مینیاتوری، نجاری، سنگ‌بری و آهنگری.

در مواردی که یک قطعه سنگ یا فلز حساس برای کارکردن داریم برای تمیزی و برش آن باید از یک فرز انگشتی استفاده کنیم. وزن فرز انگشتی مناسب بوده و در حالت ایستاده برای صیقلی کردن سطوح سنگی و فازی کاربرد دارد. برای ایجاد طرح‌هایی بر روی سنگ و فلز، مانند انواع حکاکی، سوراخ‌کاری و منبت باید از یک فرز بادقت بالاتر استفاده کرد که نوع مینیاتوری آن، نیاز را رفع خواهد کرد. نمونه مینیاتوری فرزها در زمره انگشتی‌ها بوده و دقت بیشتری در انجام اهداف مذکور خواهد داشت.

شغل نجاری نیز از فرز برای طراحی بر کابینت‌های آشپزخانه و ایجاد دکوراسیون‌های طرح چوب، از فرز استفاده می‌کند و اور فرز نجاری برای این هدف طراحی و تولید شده است. برای سنگ‌بری و شغل آهنگری، فرز مخصوصی ساخته شده است که یک صفحه بزرگ و مدور برای ساییدن و برش سنگ‌ها و فلزات دارد.

در هنگام کار با فرز، چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

گفتیم که دستگاه‌های فرز در هنگام کار از صفحاتی برای برش و سایش سنگ و فرز استفاده می‌کنند که کار با آن‌ها خطرناک بوده و باید حین کار نکاتی را رعایت نمود. ابتدا باید از محافظ‌های دیسک مدور اطمینان حاصل کرده در صورت‌ عدم وجود آن‌ها، فرز را روشن نکنیم. درصورتیکه انرژی فرز مذکور با کمپرسورهای بادی تأمین می‌شود، باید از صحیح بودن اتصالات و قرارگرفتن آن‌ها اطمینان حاصل نمود. اگر فرز مذکور برقی باشد، طبیعتاً بایستی اتصالات برقی را بررسی و ارزیابی کرد. دیسک‌ها و فرزها را بر حسب نیاز باید انتخاب کرد و نباید برای برش سنگ از سنگ‌ساب استفاده نمود.

در اثنای کار با فرز، اپراتور دستگاه باید صورت خود را با یک ماسک عایق کند حتی اگر دیسک، محافظ داشته باشد. لازم است که پس از نصب دیسک برش بر روی فرز، ابتدا آن‌ها را تست کنیم. اگر دستگاه نیازمند تعمیرات باشد، پس از ترخیص از تعمیرگاه باید از سلامت کار اطمینان حاصل کرد. در بازه‌های ۲۰ دقیقه‌ای باید فرز را خاموش کرد تا اگر اشکالی در آن وجود دارد، رفع شود و ارزیابی‌های فرز باید به‌صورت هفتگی انجام گردد. به دلیل حساسیت بالای کار با فرز، تکلم با دیگران خطرناک بوده و باید تماماً دقت به کار انجام شود.

دستگاه فرز بوش

روش استفاده مناسب از فرز

قبل از شروع کار با فرز، بایستی از عدم رطوبت داخل آن مطمئن شویم و دیسک‌های برش دستگاه فرز نباید در قطعه در حال برش قرار بگیرند. روزنه‌ای که در مرکز دیسک برش قرار دارد، باید متناسب با قطعه در حال برش انتخاب شود و نباید از دیسک‌های نامناسب استفاده کرد. قبل از متصل کردن فرز به برق، باید خاموش بودن آن را چک کرد. در هنگام برش یا سایش نباید فرز به قطعه نزدیک شود؛ چرا که ممکن است کنترل آن از دست اپراتور خارج شده و به وی آسیب بزند و به‌جای آن قطعه را به فرز نزدیک می‌کنند. در مرحله عوض‌کردن قطعه مذکور، دستگاه را خاموش کرده یا اقدام با تخلیه کمپرسور کنید.

فرز ماکیتا

✍️ سخن نهایی

قبل از اتمام کار سیم برق را از پریز جدا نکنید، چرا که ممکن است در دفعات بعدی استفاده، به شما آسیب بزند. اگر در محل کار افرادی وجود داشته باشند همگی باید از ماسک ایمنی استفاده کنند. درباره قطعه سنگی که در حال بریده شدن است، باید گفت که هرگونه شکستگی برای کار با آن خطرناک می‌باشد؛ در هنگام کار با دستگاه فرز باید به میزان سرعتی که بر روی آن قید شده توجه نمود. از بهترین برندهای دستگاه فرز می‌توان به دستگاه فرز رونیکس اشاره کرد که در فروشگاه اینترنتی آس ابزار به فروش می‌رسد. نظرات و سؤالات خود را بل ما به اشتراک بگذارید.

نوشته شده در تاریخ 20 بهمن 1402

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *